OKOLJEVARSTVENI PROGRAM ZELENI NAHRBTNIK IN NAŠA AKCIJA

Zeleni nahrbtnik je program Zveze prijateljev mladine Nova Gorica, ki razvija otrokovo občutljivost na posege v okolje, spodbuja otroke k iskanju rešitev za okoljske probleme ter hkrati spodbuja tudi medsebojna (širša in ožja) srečanja in povezovanja.

V začetku uvajanja programa v oddelka smo spoznali literarno delo Greta in Velikani (Z. Tucker), v povezavi s tem smo se pogovarjali o ekološki problematiki v našem bližnjem okolju – v bližini vrtca oz. v naši vasi.

»Jaz sem vidla en dan smeti ob potoku. Ko smo šli prvi dan, smo vidli smeti na Gmajni, drugi dan smo jih pobrali. Pa tudi proti Prvačni je vse umazano. «

»Enkrat sem videl dvajset smeti v eni vodi – v reki Vipavi, bile so zlomljene smeti.«

»Jaz sem šla z mamo domov, ko ni mela mama avta, in sem vidla na tleh smeti in rokavico.«

»Midve z mamo sva hodili po Dornberku in smo vidle polno smeti. Tudi s Tejo smo šli h konjičkom in smo vidli smeti. Pobirali smo jih pa na igrišču, jih je bilo polno.«

»Smo šli na pohod in je tata pobiral smeti.«

»Jaz sem vidla pri naši hiši, da so ble smeti. Ko smo šli proti vrtcu, je bil prevrnen od nekoga smetnjak.«

»Ko sem bil Modri balon, sem videl, ko sem šel v vrtec, smeti od bonbonov.«

»Na igrišču sem videl pet plastičnih lončkov – in so bli še za uporabit kej.«

»Pri Zaloščah sem videl v travi en pralni stroj.«

Pogovarjali smo se tudi o tem, kaj lahko mi sami naredimo za lepši svet oz. za ohranjanje narave.

»Da bi razvrščali smeti – bi bil svet lep.«

»Da čistimo.«

»Da čistimo smeti – da v naravi pobiramo smeti.«

»Da ne porabimo preveč papirja in porišemo cel list.«

»Pobiramo smeti – na travi, na igrišču, ob reki Vipavi.«

»Da čistimo naravo in ne sekamo dreves; samo za ribe palice.«

»Da damo odpadke v različne koše – plastiko, steklo.«

»Ne smemo v vodo metati smeti. Da ne mečemo odpadkov kar v naravo in okolje. Ne smemo zavrečt hrane, ki je še dobra za jest.«

»Za lepši svet moramo narediti, da kamnov ne mečemo v druge ljudi ali pa rože, vrt. Olje pa damo v tisti nov rumeni smetnjak.«

NA PODLAGI UGOTOVITEV PO POGOVORIH SMO SE LOTILI NAŠE ZELENE AKCIJE:

• V vrtcu smo oblikovali slogane (risbe in napise) – ki nas opozarjajo na varčno uporabo različnih energentov in materiala.
  • Izvedli smo čistilno akcijo (Učna pot ob reki Vipavi).
  • Ob naravoslovni tematski poti ob reki Vipavi smo postavili table, ki bodo vse obiskovalce nagovarjale k ustreznemu obnašanju v naravi in k temu, da bodo ustrezno ravnali z odpadki.
  • Da bo svet lepši smo ob SVETOVNEM DNEVU ZEMLJE v vrtcu začeli obdelovati tudi vrtičke medovitih rastlin (sadili smo sadike in sejali semena različnih cvetlic). Za vrtičke bomo dolgotrajno skrbeli.

Majhni koraki nam omogočajo oblikovati okolje, ki bo tako za nas, kot tudi za živali in rastline prijaznejše … in tako bo vsem lepše.

Zapisala: Kristina Primožič