Jesen nad nami

Botra jesen že v deželo prihaja,

z dežjem in vetrom nam rada nagaja.

V polje in gozd je že urno zavila,

barve prelepe povsod je razlila.

S kapljico rose je barve zmešala,

kaplje dežja pa je zraven dodala.

(J. Kuhar)

Prihod jeseni smo Modri baloni izkoristili za raznolike dejavnosti;

• S svojim obiskom nas je razveselila »teta Jesen«, ki je s seboj prinesla polno košaro jesenskih plodov. Otroci so jih poimenovali, tipali, vonjali, okušali … Preizkusili smo se tudi v reševanju ugank, ki nam jih je pripravila.
  • Odpravili smo se na sprehod, opazovali spreminjanje narave in tudi sami iskali jesenske plodove. V vrtcu so si otroci jesen »spravili v kozarčke«, vzgojiteljici pa sva jim dodali še sporočilce.
  • Nabrane drevesne liste smo uporabili tudi za likovno ustvarjanje.
  • S čopiči smo risali drevesa, nanje pa nato tiskali liste jesenskih barv.
  • S pomočjo sličic smo razvrščali v drevesni diagram. Iz čarobne škatle so otroci izvlekli sličico, ki so jo nato razvrstili glede na to ali je/ni značilnost jeseni.
  • Na domu smo obiskali družino Lah in si ogledali potek predelave grozdja. Posladkali smo se z grozdnimi »bonbončki«.
  • Ob slikopisu smo se naučili novih jesenskih pesmi pa tudi deklamacijo.
  • Obuli smo si škornje, nadeli pelerine in čofotali po lužah. V vrtcu smo naše čofotanje tudi likovno poustvarili.

Spoznali smo, da je ta pisana jesen res čudovita. Ponuja nam neskončno možnosti in idej s katerimi si popestrimo naše dni.

Zapisali: Ornela Nikić in Radmila Sladojević